Розрахунки на електроенергію

Через те, що на офіційному порталі Кабінетів Міністрів з’явилися некоректні розрахунки на вартість електроенергії для промислових організацій з 1 по 10 липня цього року організацією «Укренерго» було проведено повторний перерахунок.

Що використовувалось під час розрахунку?

Під час проведення всіх перерахунків використовувались офіційні дані з порталу УЕБ. Дані на добу наперед та внутрішнього ринку являються відкритими. Завдяки цьому кожний споживач може переглянути дані на веб-порталі Оператора ринку та на порталі Укренерго.

Варто наголосити на тому, що головна вартість електрики складається на основі 4 ключових ринкових сегментах:

  • ринкові двосторонніх домовленостей;
  • ринку «на добу вперед»;
  • внутрішньодобову;
  • ринку балансування.

Офіційні дані по вартості на ринкові двосторонніх договорів у перші 3 дні відсутні у вільному доступі. Протягом 4 та 5 липня в деякий час вартість на ринку не висвітлювалась. Через це, замість остаточної вартості було показано ціну на РДН за взятий час. Результати перевірки говорять про те, що різниця вартості на двох ринках являється незначною. Точно так само в ВД, тобто, якщо впродовж встановленого часу не було визначено остаточної вартості, до уваги береться стара ціна.

Під час розрахунків також враховуються дані профілю споживача, а саме об’єм спожитої енергії за одну годину. Так складається так званий «портрет» категорії клієнтів, обсягу та графіку використання електрики впродовж 3 років. Профілі користувачів розроблялися компанією Укренерго за замовленням Міненерговугілля.

Відповідно до характеру та обсягу спожитих ресурсів, споживачів можна об’єднати на деякі групи: великі об’єкти, середні, бізнес малого та середнього класу.

За яким принципом розраховувалась вартість?

Для порівняння даних враховувалась вартість електрики в червні цього року, як вартість для споживача, у яких є АСКОЕ. В цю вартість включені тарифи на передачу та операторське керівництво, необхідні послуги, компенсація для виробників та інші, не менш важливі дані.

Згідно ринку з 1 липня до середньої вартості електрики, яка вище була розрахована, включено:

  1. Для крупних клієнтів з АСКОЕ, які приєдналися до мережі Укренерго, тариф та диспетчеризація, визначені постановою НКРЕКП під номером 954 та 955.
  2. Для клієнтів, у яких немає АСКОЕ І класу напруги, додавався також відповідний тариф.
  3. Для клієнтів без АСКОЕ ІІ класу, додається тариф на розподіл по ІІ класу.

Відповідно до цього було прийнято середній тариф для другого та першого класу напруги, як середнє арифметичне для операторів, які займаються розподілом.

Якщо врахувати відхилення від середньостатистичних тарифів ОСР, то можна до точності розрахувати вартість для споживача.

Варто зазначити те, що 11 липня компанія Укренерго запросила всіх на прес-конференцію по темі перших підсумків функціонування новоствореного ринку електроенергії. На одному з слайдів було продемонстровано алгоритм формування вартості електрики для промислових об’єктів на новому ринку. Керівництво Укренерго звернуло увагу кожного зі споживачів на те, що показані дані – середня ціна, а висновки по функціонуванню ринку та формуванні цін буде більш конкретною в кінці кожного місяця.