Про новий ринок електроенергії

Повноцінний запуск нового ринку електроенергії, котрий був запланований на 1 липня успішно стартував. Ще 30 червня були проведені перші торги.

До першого липня, ринок електроенергії працював за досить простою моделлю – продаж електроенергії відбувався єдиному державному підприємству “Енергоринок”. Ціна також встановлювалась державою, хоча для кожної генеруючої компанії вона відрізнялась. Потім “Енергоринок” продавав електрику до обленерго, які надавали її далі до споживачів.

З 1 січня поточного року провели першу частину реформи нового ринку, яка стосувалась частинироздрібного ринку, направлену на працю зі споживачами електроенергії. Саме з 1.01.2019 різні відділи обленерго поділили на наступні окремі підрозділи:

  1. першою зробили оператора розподільчої системи, яка відповідає за постачання електрики до кінцевого споживача, регулюючи тарифи;
  2. друга – постачальники, гарантуючі продаж електрики по встановленій державою вартості. Компанії можуть вести конкурентну боротьбу за споживачів, встановлюючи нижчі ціни, продовжуючи графік оплати та пропонуючи високий сервіс обслуговування.

Перша суттєва зміна полягла в тому, що ціна не повністю регулюється державою, тому будь-який споживач, який має засоби для обліку щогодини, може легко змінювати обсяги споживання з ночі на день чи навпаки. Саме це рахується позитивним кроком.

По запланованій даті з 1 липня пройшов запуск основної частини ринку електроенергії і реформа увійшла в дію також для оптової частини ринку. Змінились правила в роботі для генеруючих підприємств – вартість електричної енергії для ГЕС та АЕС встановлюються відтепер ринком, саме тому вугільна генерація не повинна звітувати з приводу цін на спалене вугілля.

Окремо виділяють те, що постачальники електроенергії можуть досягати домовленостей щодо варіантів та графіків оплати. Всі відносини регламентовані, а самі учасники ринку фінансово відповідальні за дотримання умов.

Що стосується вартості на новому ринку електроенергії, то вона формуватиметься згідно обсягів спожитої електрики, споживання протягом доби та особливостей дотримання графіків розрахунку. В цілому реформа досить гарна, та при дотриманні всіх умов зможе стати чудовим поштовхом до покращень. Але поки що є ризик надання коректних даних, котрі стосуються погодинного споживання для окремих постачальників – при подачі неправильних показників буде багато втрат, адже ціни будуть змінюватися щогодини.