Небаланси електроенергії

Всім нам добре відомо те, що з початком роботи нового ринку електроенергії починає працювати балансуючий ринок. Найзначнішою особливістю нововведення для споживача являється обов’язковість точно розраховувати споживання енергії та нести відповідальність в разі небалансу електричного постачання.

Новостворений ринок починає свою роботу з 1 липня цього року, або його відкриття буде перенесено, але кожному споживачу варто бути готовим до нових правил.

Якщо говорити простими словами, то небалансом електроенергії являється різниця між існуючим обсягом споживання електрики та об’ємом купленої електроенергії.

Якщо на ринку природного газу небаланси варто розраховувати  по дням, то терміном для розрахунку  небалансу електроенергії, згідно з вказаними Правил ринку, являється одна година. Звісно, багато споживачів, які почули таку новину починають панікувати, але для європейських країн це повсякденна практика. Отже, якщо вони можуть це зробити, то ми також!

З відкриттям нового ринку, кожен споживач має точно до години продумати споживання електроенергії та передати показники постачальнику в вигляді відповідного повідомлення.

На сьогоднішній день існує два види небалансу, які варто знати:

  1. Позитивний. Об’єм електроенергії, яку спожив клієнт, є меншою ніж замовлено у постачальника. В даному випадку оператор системи має право викупити у постачальника енергію, яку не спожито, але набагато дешевше закупочної ціни. Завдяки цьому споживач матиме можливість заплатити за невикористану енергію.
  2. Негативний. В даному випадку об’єм використаної електроенергії є набагато вище замовленого. В разі виникнення такої ситуації постачальник буде змушений викупити електроенергію, яка була спожита понаднормово. Вартість її буде набагато вищою ніж закупівля (приблизно у 2, 3 рази). При цьому ці витрати постачальник перекладе на споживача, який допустив такий небаланс.

В загальному, ціна небалансу електрики сторони, яка відповідає за баланс, визначається адміністратором окремо для кожного періоду доби з урахування небалансів енергії, її ціни та встановлених правил ринку. При цьому варто розуміти те, що вартість небалансів у кожний час може змінюватися.

Виходячи з усього вище сказаного, кожному споживачеві варто краще прогнозувати об’єми споживання електроенергії для того, щоб уникнути фінансових витрат. І готуватись до подібних нововведень варто вже сьогодні.